14 May 2016
Mayıs 14, 2016

İç Mekan Hava Kalitesi | VOC

0 Yorum

iç mekan hava kalitesi

 

İç Mekan Hava Kalitesi

Günlük yaşamımızın %90’ını ev, işyeri, avmler, sosyal alanlar (cafe, restorant, mağaza vb) gibi kapalı mekanlarda geçiririz. Peki zemin kaplama malzemeleri tercih ederken, bu kriteri ne kadar değerli görüyoruz da şeçimlerimizi buna göre yapıyoruz? Yaklaşık olarak, günlük hayatımızın ne kadarını kapalı alanlarda geçirdiğimizi sıralayacak olursak:

  • Çalışanlar ofis gibi çalışma alanlarında ortalama 8 ila 10 saat
  • Okullarda geçirilen vakit yaklaşık: 6 saat
  • Sosyal aktiviteler sinema, konser, sergi, spor salonu vs için: 2-3 saat
  • Hastanelerde çalışanlar için 8-12 saat arası, ayakta hasta 1-2 saat, yatarak tedavi görenler günün 24 saatini kapalı alanlarda geçiriyor

İç mekan hava kalitemizi etkileyen unsurlar nelerdir? Zemin kaplama malzemelerinin iç mekan hava kalitemize etkisi nedir?

İç mekan hava kalitemizi, tercih ettiğimiz mobilyalardan tutunda zemindeki kaplama malzemesine kadar her şey olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Tercih edilecek zemin kaplama malzemesi için Avrupa Standartları’nca belirlenen en katı kural 1000 mügram’ı aşmamasıdır. Tercih edeceğiniz ürünlerin ortam hava kalitesine etkisi en az olan malzemeleri tercih etmenizi öneririz. Ne yazık ki fiyatı nedeniyle sağlığımızı hiçe sayıp, ikinci sınıf veya Uzakdoğu menşeili ürünleri tercih etmekten sakınmıyoruz.

PVC Seçimi yaparken:

Homojen malzeme seçimi yaparken iç mekan hava kalitesine 10 mügram ve altı VOC değeri olan malzemeleri tercih ederken, heterojen malzemelerde 100 mügram ve altı VOC değerine sahip malzemeleri tercih etmelisiniz.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir