27 Eyl 2016
Eylül 27, 2016

Parke Çeşitleri

0 Yorum

parke-dosme

Parke Çeşitleri

Parke, zemin kaplama türlerinden biri olup ağaç kökenli bir malzemedir Ülkemizde pek çok alanda tercih edilen bir üründür. Özellikle konut sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Fakat son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber parke yalnızca konutlarda kullanılan bir ürün olmaktan çıktı. Artık ofislerde ve mağazalarda da sıklıkla tercih edilir oldu.

Parkeler yapısına göre 3 çeşittir. Bunlar:

  • Masif Parke
  • Laminat Parke
  • Lamine Parke

Parke çeşitlerini kısaca açıklamak gerekirse:

masif-parke3

Lamine Parke

Lamine Parke, 3 farklı ağaç katmanından oluşmakta olup, alt katmanı sıkıştırılmış talaş (çoklu kontra plak), orta katmanı orta değerli bir ağaçtan, en üst katmanı ise asıl görünümünü veren değerli ağaçtan oluşur. Ağaçların değerleri yetişme sürelerine göre belirlenir. Örneğin yetişme süresi kısa olan kavak orta değerli bir ağaçken, meşe değerli bir ağaçtır.

Lamine parkelerin yüzeyi üretim esnasında cilalanır ve uygulandığında kullanıma hazırdır. Kullanıma bağlı olarak 6-7 yılda bir sistre ve cila işlemi uygulanır. Yaklaşık olarak ömrü 25 yılı bulmaktadır. Suya dayanımı masif parkeye oranla daha yüksektir. Çünkü lamine parke üretimide üst ve alttaki ağaçların lif yönleri dikken, orta katmandaki yataydır. Böylelikle malzeme enleşme ve genleşme yapmaz.

Yoğun yaya trafiğine dayanımı yüksektir. Spor salonlarında kullanılan türleri de mevcuttur.

Lamine parke seçimi yaparken ağaç türüne, budaksız olmasına ve E1 ile Blue Angel sertifikalarına sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

lamine-parke-2

Masif Parke

Masif Parke, en alttan en üste kadar tek bir ağaç katmanından oluşur. Bu ağaç değerli denilen meşe, ceviz gibi ağaçlardır. Malzemenin tamamı değerli ağaçtan oluşur. Ürün uygulandıktan sonra sistre olmasa da cila gerektirir. Lamineye oranla hava ve zeminde oluşabilecek ısı değişikliklerine dayanımı düşüktür.

Masif parke sistre ve cila yapılabilir. Kullanıma göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama sistre-cila işlemi 7 yılda bir yapılmaktadır. Doğru bakım ile beraber gerektiğinde yapılan cila-sistre uygulamasıyla ortalama ömrü 30 yılı bulur.

Yoğun yaya trafiğine dayanıklıdır. Spor salonlarında dahi kullanılmaktadır.

Masif parke tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar: hangi ağaç türünden yapıldığı, budaksız olması, gerekli E1 ve Blue Angel sertifikalarına sahip olup olmadığıdır.

yer-dosemeleri-parke-3

Laminat Parke

Laminat Parke, En alt katta sıkıştırılmış MDF veya HDF, orta katmanda malzemeye görünümü veren desen kağıdı, en üstte ise malzemenin çizilmesini engelleyen cila. Gelişen teknolojiyle beraber kalitesine hızla artan laminat parkenin sınıflandırılmaları vardır. Bunlar 31. sınıf ve 32. sınıf.

31. sınıf laminat parke, hafif yaya trafiğine dayanıklıdır. Üzerinde ayakkabıyla dolaşmamak gerekir. Fiyatı 31. sınıf parkeye oranla düşüktür. Dayanımı 32. sınıf kadar yüksek değildir.

32. sınıf parke, yoğun yaya trafiğine dayanıklıdır ve üzerinde ayakkabıyla dahi dolaşılabilir. Öyle ki konutlarda kullanılmasının yanı sıra ofis, mağaza, kamu kuruluşu gibi kamusal alanlarda dahi kullanılmaktadır.

Tüm zemin kaplama ürünlerinde olduğu gibi parke konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz her şey Mast Yapı’da! Siz de zemin konusunda bir çözüm ortağı arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir