31 Oca 2016
Ocak 31, 2016

Pvc uygulaması nasıl yapılır

1 Yorum

Uygulamak yapılacak alanın ve kullanan pvc zemin kaplama malzemesinin özelliğine göre uygulama aşamaları değişiklik gösterir.

Örneğin: beton üzerine yapılacak bir uygulama ile yükseltilmiş döşeme üzerine yapılacak uygulama farklılık gösterir. Hatta bu seçilecek malzemenin ne olmasını belirleyen bir unsurdur.

Örneğin: zeminde yükseltilmiş döşeme varsa rulo bir malzeme tercih edilmemeli. Bunun iki sebebi var. Birincisi yükseltilmiş döşeme özelliğini yitirir. İkincisi yaya trafiğinden dolayı zamanla, yükseltilmiş döşemenin tırnakları malzemede belirmeye başlar ve çirkin bir görüntü oluşur.

Beton Üzerine Uygulama Yapılması

Beton üzerine yapılacak pvc zemin kaplama malzemesi rulo, karo veya özel ebatlı malzeme olabilir. Zemin, nem değeri ve ortam sıcaklığı ayarlandıktan sonra, Zemine astar uygulaması yapılır. Yaklaşık astar sarfiyatı 400 gram/m2, Tesviye şapı (self levelling) atılır. Yaklaşık tesviye şapı (self levelling) sarfiyatı 1.00 mm kalınlık için: 1.50 kg/m2. Zemin durumuna bağlı olarak atılacak tesviye şapının kalınlığı belirlenir. Çok düzgün bir zemin için en az 2.5-3 mm atılır. Yani yaklaşık 4-4.50 kg.

Tesviye şapı kuruduktan sonra, zemine pvc yapıştırıcısı sürülür.
Yaklaşık yapıştırıcı sarfiyatı 350 gr/m2.

Bu uygulamaların ardından zemine pvc zemin kaplama malzemesi uygulanmaya başlanır.

Epoksi Üzerine Uygulama Yapılması

Epoksi üzerine yapılacak pvc zemin kaplama malzemesi rulo, karo veya özel ebatlı malzeme olabilir.

Epoksi üzerine uygulama yapılmadan önce zeminin kırılan bozulan alanlarında tadilat yapılır. Zemin temizlenir. Ardından epoksinin durumuna göre, epoksi kumlama işlemi yapılır. Bazı durumlarda epoksi üzerine epoksi kumlama ve/veya tesviye şapı uygulaması yapılmadan direkt pvc yapıştırıcısı sürülerek uygulamaya başlanır.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz
Bir Yorum | Pvc uygulaması nasıl yapılır
  1. çok tesekkur ederim bilgilendirme için


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir