05 Kas 2016
Kasım 5, 2016

PVC Yer Döşemesi

1 Yorum

pvc-zemin-kaplama

PVC Yer Döşemesi Nedir?

PVC yani Polivinyl Clourur, İkinci Dünya Savaşı sonrası kullanımı artan, bir petro – kimya ürünüdür. Bu PVC kullanımı özellikle plastik sanayinde kullanılsa da zaman içerisinde inşaat sektöründe kullanımı da hızla yaygınlaşmıştır.

pvc-zemin-kaplama-2

PVC Yer Döşemesi

Günümüzde PVC denilince aklımıza ilk gelen pencere ve kapı sistemleridir. Oysa ki PVC zemin kaplama sektöründen tutun da hayatımızın pek çok alanında kendisine yer bulmaktadır.

PVC yer döşemelerinde rekabet 1960’lı yıllardan sonra hızla yaygınlaşmıştır. Gerflor ve Tarkett‘in ardından Forbo‘da küresel pazarda kendilerine yer bulmaya başladı. Ülkemizde yaygın olarak yer döşemesi denilince akıllara Mineflo ve ya Serflor gelse de bu markalar konut tipi yer döşemesi malzemelerinin üretimini yapmaktadır.

PVC Yer Döşemeleri, konut tipi ve ticari tip olarak iki başlık altında değerlendirilebilir. Konut tipi kullanımı özellikle 90’lı yıllarda ülkemizde yaygınlaşsa da zamanla yerini lamine ve laminat parkeye bıraktı. Ticari tip pvc zemin kaplama malzemeleri hastane, okul, ofis, mağaza, otel ve kamu kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yer döşemesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Kullanılacak mekan: Konut tipi malzemeler ile ticari tip malzemelerin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Konut tipi yer döşemesinin üzerinde ayakkabı ile dolaştığınız takdirde kısa sürede aşınma gösterecektir.
  • Yaya trafiği: Yoğun yaya trafiğinin olduğu mekanlarda ticari tip yer döşemesi ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Tercih edeceğiniz ürün heterojen yer döşemesi ise en az 0.40 mm aşınma tabakasına sahip olmalıdır.
  • Ürün sertifikaları: Ürünlerin kesinlikle insan sağlığı ve ekolojik denge üzerinde olumsuz etki yaratmadığını gösteren belgelere sahip olmalıdır.

Satış ve Uygulama

Dünya’nın en büyük yer döşemesi ürünlerinin üretimini yapan şirketlerin bayiliğini yapan Mast Yapı ve Zemin Kaplama şirketi, yer döşemesi konusunda çözüm ortağınız olabilir. Sizde yer döşemesi konusunda çözüm ortağı arayanlardansanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz
Bir Yorum | PVC Yer Döşemesi
  1. pvc yer döşemesi konusunda çok deneyimliler


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir