15 May 2016
Mayıs 15, 2016

Spor Salonu Zemin Kaplaması

0 Yorum

spor salonu zemin kaplama

SPOR SALONU ZEMİN KAPLAMA

Spor salonlarında pvc, ahşap ve kauçuk esaslı zemin kaplama malzemeleri tercih edilmektedir. Hangisinin uygulanacağını belirleyen en önemli unsur, salonda hangi spor dallarının iştirak edileceğidir. Spor salonunda kullanılacak malzemeleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken  genel kriterler şunlardır:

  • İç mekan hava kalitesine olan etkisi
  • Phatalat Free sertifikasına sahip olması
  • FIBA onayı
  • Darbe emilimi
  • Kalıcı batma değeri

 

A) AHŞAP SPOR ZEMİN KAPLAMA

abdi_ipekci_spor_salonu

Ahşap spor zemin kaplama malzemeleri, profesyonel müsabakalar ile turnuvaların (okul turnuvası, bölge turnuvası gibi) düzenleneceği salonlarda tercih edilmelidir. Bu malzemeyi tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise, malzemenin budaksız oluşudur. Hatta mümkünse hem budaksız hem de lamine tercih etmenizdir.

  • Budaklı malzemeler zaman içerisinde üzerinde top sekmesi ve sporcu adımları nedeniyle budakları yerinden çıkıyor. Olası bir kazada sporcu budağın bulunduğu yere düştüğünde ciddi yaralanmalar meydana gelebiliyor.
  • Lamine malzemelere oranla masif parkelerin daha kaliteli olduğu yanılgısı vardır. Lamine parkelerin üst katmanında yer alan değerli ağaç bölümleri 3.50 mm kalınlığındadır ve 5 kere sistre edilebilir. Keza masif parkelerde 5 kere sistre edilebilir. 5 sistre sonunda lamba-zıvanaya denk geleceği için daha fazla sistre etme imkanı yoktur. Ayrıca masif parkenin bir diğer dezavantajı nem ve rutubetten çok fazla etkilenmesi ve kabarmasıdır. Lamine parke heterojen bir yapıda olduğu için, suya dahi soksanız kuruduğunda eski haline geri dönecektir.
lamba zıvana

Lamba Zıvana Örneği

 

B) SPOR PVC ZEMİN KAPLAMA

spor pvc

Zeminde pvc zemin kaplama tercih edilen veya edilecek olan en önemli unsur üzerinde hangi spor dallarının yapılacağıdır. Spor pvc zemin kaplama malzemelerinin toplam kalınlıkları 2.00 mm, 3.45 mm, 5.00 mm, 6.50 mm, 8.30 mm ve 10.00 mm arasında değişmektedir. Eğer spor salonunuzda yürüyüş aletleri dambıllar varsa, 2.00 mm veya 3.45 mm bir pvc zemin kaplama malzemesi tercih etmeniz gerekir. Kalın bir malzeme tercih etmeniz durumunda zeminde çökmeler meydana gelebilir. Olası bir kaza durumunda dambıl düşerse, malzemeyi yırtabilir. Eğer spor salonunda basketbol, voleybol müsabakaları yapılacaksa en uygunu 6.50 mm  veya 8.30 mm kalınlığındaki zemin kaplama malzemeleri tercih etmeniz uygun olacaktır ki bu kalınlıkta bir malzemeyi tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur malzemenin FIBA onaylı olmasıdır.

C) KAUÇUK ZEMİN KAPLAMA

Genelde küçük spor salonlarında kullanılan akışkan bir yapıda olup, kuruduğunda yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır. Kısıtlı bütçeli spor salonlarında tercih edilmektedir.

Kaynak: MAST YAPI

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir