20 May 2016
Mayıs 20, 2016

Tesviye Şapı

8 Yorum

tesviye-sapi3

 

Tesviye Şapı Nedir?

Tesviye şapı: Çimento ile reçine esaslı, yüksek düzeyde polimer katkılı, kendiliğinden yayılabilme özelliğine sahip bir şap çeşididir.. Alt zeminlerin meydana gelmiş olan pürüzleri kapatarak düzgün, pürüzsüz bir yüzey sağlar. Çok ağır bir işçilik gerektirmez, uygulanması kolaydır. Aşınmaya karşı direnci ve yüzey sertliği yüksektir. Lamine, laminat ve masif parke ile  pvc zemin kaplama malzemelerinin uygulanması öncesi zemini hem terazi hem de pürüzsüz hale getirmek için kullanılır.

 

Tesviye Şapı Nasıl Uygulanır?

Uygulanacak yüzey sağlam ve temiz olmalıdır. Eski zeminlerde gerekli tamiratlar tamir harcıyla yapılmalıdır. Kalın pürüzler ve kumlanma gibi problemler giderilmelidir. Uygulanacak ortam oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığa sahip olması gerekirken, zemindeki nem oranı %20’nin altında olmaldır.

Çok düzgün ve kaygan yüzeyler pürüzlendirme gerektirebilir. Örneğin: zeminde epoksi varsa epoksi kumlama işlemi yapılmalıdır. Zemin hafifçe ıslatılır. Ardından ıslatılan yüzey zemin astarıyla astarlanır. Sürülen astarın süt görünümü beyazlığı kaybolunca tesviye şapı uygulamasına başlanır. Karışım suyuna toz eklenerek (6-6,5 Lt. su, 25 Kg. toz) orta devirli el mikseri ile karıştırılır. 4-5 dakika karıştırıldıktan sonra akışkan hale gelen harç yüzeye dökülür. Mastar yardımıyla yüzeye yaydırma yapılabilir. Hava kabarcıklarını engellemek için kirpi ruloyla uygulanır. Eğer iki kat uygulama gerekli ise birinci katın kuruması beklenmelidir. Ortam sıcaklığına ve alt zemindeki nem oranına bağlı olarak kuruma süresi değişkenlik gösterebilir. Normal koşullarda kuruma süresi 24 saattir ve 24 saat sonunda pvc, parke, sermaik, halı gibi zemin kaplama malzemelerinin uygulanmasına başlanabilir.

Yerden ısıtmalı sistemlerde uygulama öncesi en az 48 saat önce sistem kapatılmalıdır.

 

Findeen.com

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz
8 Yorum | Tesviye Şapı
  1. Yeteri kadar tesviye şapı kullanıp diğer firmalar gibi davranmadığınız için teşekkürler

  2. ofisimizde uygulmayı çok güzel yaptılar

  3. uygulamasını yaptıkları linolyumdan çok memnun kaldık

  4. Okulumuzun zemin kaplamasında tercih ettik çok ilgililer

  5. izmitteki okul projemizde çalıştık. personeliniz çok saygılı

  6. PVC zemin kaplama alanındaki çözüm ortağımız

  7. İlginize çok teşekkür ederiz.


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir