27 Ara 2017
Aralık 27, 2017

Zemin Kaplama

0 Yorum

Son yıllarda özellikle esnek zemin kaplama ürünlerine olan talep artmış durumda. Bunun nedeni esnek zemin döşemelerinin ürünlerinin sunmuş olduğu avantajlar. Bu yazımızda yer döşeme ürünleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Pvc Zemin Kaplama

Pvc (Poli Vinyl Clorur), Birinci Dünya Savaşı sonrası yerle bir olan Avrupa, kısa sürede toparlanabilmek ve vatandaşlarının barınma ihtiyacını çözebilmek için inşaat sektörüne yatırım yaptı. İnşaat sektöründe, yapıların daha çabuk kullanıma hazır hale gelebilmesi için; pratik, uygulanması kolay ve ağırlık yapmayan ürünlere ihtiyaç duydu. Bu dönemde ortaya çıkan pvc yer döşeme malzemeleri, gerek hızlı ve kolay uygulanabilir oluşu, gerek bakım ve temizliğinin kolay oluşu, gerekse de bina yükünün artmaması konusunda sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle tercih edilir oldu.

Pvc zemin kaplama ürünleri yapısal olarak iki çeşittir. Bunlar;

 • Homojen
 • Heterojen

İlk olarak üretilen pvc yer döşemeleri malzemeleri heterojen bir yapıdaydı. Gelişen teknoloji ve artan talepler sonrası homojen ürünlerde üretilmeye başlandı.

Heterojen Yer Kaplaması

Heterojen yani birden çok katmandan oluşan bu zemin kaplama ürünü sırasıyla:

 1. Üst aşınma tabakası
 2. Desen kağıdı
 3. Cam yünü elyafı
 4. Köpük taban

katmanlarından oluşur. Heterojen ürünler konut tipi ve ticari tip olarak ikiye ayrılır. Ticari tip heterojen yer kaplama ürünleri minimum 0.55 mm üst aşınma tabakasına sahip olmalıdır. Yaya trafiğinin çok az olduğu ofislerde 0.40 mm aşınmazlık tabakasına sahip ürünlerde tercih edilebilir. Üst aşınma tabakası 0.05, 0.10, 0.20 olan ürünler ise konut tipi malzemeler olup, üzerinde ayakkabı ile dolaşıldığında kısa sürede deforme olmaktadır.

Heterojen pvc zemin döşeme ürünlerinin kalınlıklarını belirleyen en önemli katman ise alt bölümde oluşan pvc esaslı köpük katmandır. Heterojen ürünler 2.00 mm kalınlıktan 10.00 mm kalınlığa kadar pek çok çeşide sahiptir. Karar vericilerin ve son kullanıcıların hangi kalınlığı seçecekleri konusunda dikkat etmesi gereken en önemli unsur ürünün nerede kullanılacağıdır.

Homojen Yer Kaplaması

Pvc, aşınmazlık kürü, renk pigmentleri ve plastikleştiricilerin bir reaktörden karıştırılmasının ardından oluşan hamur benzeri ürünün üretim bantlarında sıkıştırılarak elde edilen rulolardan oluşmaktadır. Homojen ürünlerin üretiminde aşınmazlık kürü sonradan da malzemenin üzerine yerleştirilebilir.

LVT Parke (Lüks Vinil Karosu)

Şık, modern ve modüler yer döşemelerinin bir çeşidi olan lüks vinil karoları kısaca LVT, özellikle son yıllarda genel müdürlükler, ofisler, mağazalar ve bankacılık sektöründe sıkça tercih edilir oldu. Genel olarak ahşap görünümleriyle ön plana çıkması nedeniyle LVT parke olarak bilinmekte. Ürün genel olarak ahşap görsele sahip olarak bilinsede tekstil, taş, metal görünümleri de mevcuttur.

LVT ürünler teknik özellikleri nedeniyle farklı zemin yapılarına rahatlıkla döşenebilir yapıya sahiptir. Zemin kaplama sektörününde genel olarak benzer özelliklere sahip ürünler bulunmaktadır. Bu iki ürün hakkında bilgi vermek gerekirse;

Örneğin beton zemin üzerine hem 2.50 mm hem de 4.50 mm ürünler uygulanabilir. Beton üzerine uygulanacak üründe akustik değer aranmıyorsa, 2.50 mm kalınlığındaki ürünler maliyetleri nedeniyle tercih edilebilir.

2.50 mm kalınlığındaki lüks vinil karolarını tercih ederken minimum 0.55 mm üst aşınma tabakasına sahip ürünler tercih edilmelidir.

Diğer bir örneği de yükseltilmiş döşeme üzerine yapılacak uygulalama hakkında vermek gerekirse; 4.50 mm kalınlığındaki ürünler yükseltilmiş döşeme üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tür ürünlerde ise minimum 0.80 mm üst aşınma tabakasına sahip olmalıdır.

LVT ürünlerde teknik olarak dikkat edilmesi gereken en önemli kriter; boyutsal stabilitedir. Boyutsal stabilite kıyaslamasında yüksek değere sahip ürünler sıcak ve soğuğa karşı verdiği enleşme ve genleşme tepkimeleri nedeniyle uç kısımlarında kalkma problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Spor Salonu Zemin Kaplaması

Spor salonları heterojen yapıda yani katmanlı ürünler olup, yine alt tabakası pvc esaslı köpük tabakasından oluşmaktadır. Bu pvc esaslı köpük malzemenin kalınlığını belirlemektedir. Spor salonlarında kullanılan zemin döşemeleri salonun hangi spor dallarının iştirak edileceği olduğu konusuyla alakalıdır. Örneğin spor salonunda koşu bantları, halter ağırlıkları varsa, 2.00 mm ya da 3.45 mm kalınlığında ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde üründe çökmeler yaşanır ve kısa sürede deforme olur.

Salonda basketbol, voleybol, hentbol gibi spor dalları iştirak edilecekse zemin kaplaması olarak, hem vinil kaplama hem de ahşap spor sistemleri kullanılabilir. Kullanılacak vinil kaplamanın kaplamanın kalınlığı minimum 6.50 mm ve FİBA sertifikasına sahip olmalıdır. Ahşap spor sistemlerinde de FİBA sertifikası olmalı. Ayrıca yapı olarak budaksız ve lamine olmalıdır. Lamine olmasının sebebi ürünün nem ve rutubete karşı daha dayanıklı olmasıdır. Budaksız olmasının nedeni ise sporcu sağlığıdır. Budaklar zaman içerisinde belirginleşerek üzerine sporcu düşmesi durumunda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle budaksız lamine kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Linolyum

İçeriğinde kireç taşı, mantar, reçine, ağaç kabukları, keten yağı bulunan ve bitkilerden elde edilen renk pigmentleriyle renklendirilen %100 doğal zemin kaplama malzemesine linolyum denir. Linolyum, özellikle yeşil bina konseptine uygun binalarda tercih edilmekte olup, Leed ve Breeam sertifikalarına uygunluğuyla bilinen bir yer döşeme ürünüdür. Linolyum yer kaplama ürününün sağlamış olduğu avantajlar ve özelliklerinden başlıklar halinde bahsedecek olursak;

 • İçeriğini %100 doğal malzemeler oluşturur. Ürünün tamamı %100’ü geri dönüştürülebilir.
 • İnsan sağlığı ve ekolojik denge üzerinde olumsuz etki yaratmaz.
 • İç mekan hava kalitesi üzerinde olumsuz etkisi yoktur.
 • Bakım ve temizliği kolaydır.
 • Renk ve desen alternatifiyle tasarım özgürlüğü sunar.
 • Anti statik ve anti bakteriyeldir.
 • Akustik linolyumlar topuk sesini absorbe eder.
 • KDV oranı %8’dir.

Linolyum diğer bir isimle Marmoleum olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni Forbo markasının linolyumu kendisine has bir seriyle satışa sunmasıdır. Forbo Marmoleum’un linolyumdan farkı yoktur.

Neden PVC veya Linolyum?

Sunmuş olduğu avantajlar nedeniyle son yılların gözde yer döşeme ürünlerinden biri olan pvc ve linolyum, tasarımcılara,son kullanıcılara ve müteahhitlere sonsuz tasarım imkanı sunmaktadır. Kısaca bu iki ürünün sunmuş olduğu avantajları sıralayacak olursak:

 • Sonsuz tasarım imkanı sunar.
 • Ortam hava kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratmaz.
 • Bina ağırlığına etkisi seramik, taş, mermere oranla çok azdır.
 • İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Doğa dostudur.
 • Her türlü iç mekana uygun ürün çeşidine sahiptir.
 • Yek pare bir görünüm sunar.
 • Farklı ürünlerle bir arada uygulanabilir.

İş Ortaklarımız

Tarkett Zemin Kaplama.

Tarkett, Fransa merkezli dünyanın en büyük pvc zemin ürünleri üreten firmasıdır. 30’u aşkın fabrikasında pvc, parke, linolyum üretimi yapmaktadır. Tarkett Türkiye’de ofisi olsa da satış ve uygulamalarını bayileri aracılığıyla yapmaktadır. Tarkett bayileri arasında en etkili olanlarından biri olan Dostaş, Türkiye’nin her bölgesinde satış ve uygulama hizmeti sunmaktadır.

Gerflor Yer Döşemeleri

Gerflor Fransa merkezli bir firma olup, 10’u aşkın fabrikasında pvc üretimi yapmaktadır. Gerflor Türkiye’de distribütörlükle temsil edilmekte olup, son kullanıcılara bayileri aracılığıyla satış ve uygulama hizmeti sunmaktadır. Dostaş Gerflor Türkiye’nin en büyük iş ortaklarından biridir.

Forbo Yer Kaplama

Forbo, İsviçre merkezli bir yer kaplama ürünleri üreticisidir. Forbo Türkiye’de yakın zamanda ofis açmasına rağmen son kullanıcılara bayileri aracılığıyla hizmet sunmaktadır. Forbo,dünyada 3 linolyum üreticisinden biridir. Forbo ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dünyanın en büyük yer kaplama ürünleri üreticileriyle iş ortaklığı yürüten Dostaş, alanında uzman ve deneyimli kadrosuyla hem ürün satışı hem de uygulama hizmeti sunmaktadır. Siz de pvc ve linolyum yer kaplamaları alanında bir çözüm ortağı arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Epoksi Zemin

İlk yıllarında sağlık alanında kullanılan epoksi, İkinci Dünya Savaşı sonrası inşaat sektöründe de tercih edilmeye başlanmıştır. Epoksinin göstermiş olduğu yüksek dayanım ve aşınmazlık direnci ürünün bir inşaat malzemesi olarak kullanılmasında etkili olmuştur. Epoksi zemin uygulamaları yapılırken, akışkan bir yapıda olduğu için yek pare bir görünüm sunarken, bakım ve temizlik kolaylığı da sunar. Epoksinin kullanım alanları:

 • Fabrikaların üretim ve depolama alanları
 • İdari binalar
 • Otoparklar
 • Alışveriş merkezleri
 • Konsept mağazalar ve kafeler

Epoksinin sunmuş olduğu avantajlar

 • Üstün aşınma ve dayanım gücü
 • Bakım ve temizlik kolaylığı
 • Renk, desen ve sonsuz tasarım imkanı
 • Yoğun yaya ve araç trafiğine karşı üstün dayanım gösterir.

Laminat Parke

Son yıllarda binaları depreme dayanıklı hale getirmek için uygulamaya sokulan kentsel dönüşüm yasası özellikle laminat parke alanında talepleri arttırmıştır. Ancak doğru laminat parkeyi tercih etmek çok önemlidir. Çünkü uzun yıllar kullanılacak bu ürün, yüksek dayanıma sahip olmalıdır. Laminat parke yapısal olarak katmanlardan oluşur. Bu katmanlar:

 • Üst katman: aşınmazlık kürü
 • Orta katman: desen kağıdı
 • Alt katman: HDF

Laminat parkeye görünümünü veren desen kağıdıdır. Artan rekabet özellikle tasarımcılara ve son kullanıcılara farklı renk ve desen alternatiflerine sahip parke tercih edilme imkanı sunmuştur. Laminat parkelerin kalıklıkları 5-10 mm arasında değişiklik göstermekte olup, ideal olan 8.00 mm kalınlığa sahip ürünlerdir. Laminat parke tercih edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Kullanım sınıfı
 • Kalınlık
 • Kalite sınıfı
 • Nem ve rutubete karşı direnç
 • Blue Angel sertifikasına sahip olması
 • Menşei

Lamine Parke

Lamine parke, laminat gibi katmanlardan oluşur ancak bu kez katmanlar farklıdır. Çünkü ürünün her katmanı gerçek katmandan oluşur. Lamine parkenin katmanlarını inceleyecek olursak:

 • Üst katman aşınmazlık kürüyle güçlendirilmiş gerçek ve değerli ağaç, (Meşe, akçaağaç, kayın, ceviz)
 • Orta katman büyümesi daha hızlı olan ağaçlardan (Kavak,çam)
 • Alt katman sıkıştırılmış talaş

Masif parkeler baştan sona aynı ağaçtandır. Bu nedenle masif parkeler rutubet ve neme karşı dayanıksızdır. Kaliteli lamine parkeler ise katmanları sayesinde nem ve rutubete karşı dayanım gücü yüksektir. Elbette tüm parkelerde geçerli olduğu gibi nem ve rutubet olumsuz etkendir ve tüm parke çeşitlerinde olumsuz etki gösterir. Lamine parkenin en büyük avantajı nem ve rutubet giderildikten sonra tekrar ilk günkü görünümüne bürünebilmesidir.

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir