29 Tem 2016
Temmuz 29, 2016

Zemin Kaplama Modelleri

1 Yorum

zemin kaplama modelleri

Zemin Kaplama Modelleri

Dinamik mekanlar yaratmak isteyen mimarları en çok zorlayan konulardan biridir; zemin. Gelişen teknoloji, değişen alışkanlıklar yeni trendlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bunu bir fırsat olarak gören zemin kaplama malzemeleri üreticileri, bu alanda farklı yatırımlar yapmaya başladı. Öyle ki artık illa seramik, granit, mermer gibi taş zeminlerin yerini, pvc esaslı rulo veya karo zemin kaplama malzemeleri aldı. Hatta ve hatta son yıllarda karo halının da görmezden gelinemez bir yükselişi söz konusu.

Rulo Zemin Kaplama Malzemeleri

Son yıllarda farklı renk ve desenlerde üretilen rulo zemin kaplama malzemeleri pvc esaslı olup, üretim teknolojisine bağlı olarak yapısında doğal hammaddeleri de barındırmaktadır. Yek pare bir görünüm sağlayan rulo zemin kaplama malzemeler; hastane, okul, anaokulu, kamu binaları, ofisler, mağazalar vb. istenilen pek çok iç mekanda tercih edilebilir bir ürün haline gelmiştir.

LVT

Lüks vinil karosu olarak da bilinen LVT kısa sürede tasarımlarda kendine yer buldu. Farklı kalınlık ve ebatlarda olan LVT malzemelerin kullanım alanı oldukça geniştir. Ofis, mağaza, cafe, restoran, yönetim binaları gibi alanlarda sıklıkla tercih edilebilir olmuştur. Tadilat ve zarar gerektiren durumda malzemeyi yerinden çıkartıp tekrar yerine koyma gibi modüler bir özelliği de vardır.

Linolyum

%100 doğal bir malzeme olan linolyum keten tohumu, bezir yağı, mantar, ağaç kökleri ve bitkilerden elde edilen renk pigmentlerinden oluşturulmaktadır. Dünyada 3 büyük linolyum üreticisi vardır ancak bunlardan iki tanesi -yani Tarkett ve Forbo- Türkiye pazarında yer almaktadır. Leed ve Breeam sertifikalı binaların vazgeçilmezleri arasındadır.

Epoksi (Epoxy)

Epoksi her ne kadar dişçilik alanında kullanılmak üzere 2. Dünya Savaşı zamanında üretilse de zaman içerisinde üstün yapışma ve dayanıklılık gücü olu inşaat sektöründe kullanılmaya itti. Kuru bir toz halindeki bir kimyasal olan epoksi, suyla karıştırılıp, düzgün zemine yayılarak uygulanır. Son yıllarda konsepte bağlı olarak ofis alanlarında kullanılsa da asıl kullanım alanı üretim yerleri depolama alanlarıdır. Son yıllarda konsepte bağlı olarak cafe ve restoranlarda da görmekteyiz. En büyük dezavantajı çatlama ve kırılma sonrası tadilatının zor oluşudur.

 

Ürün hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz
Bir Yorum | Zemin Kaplama Modelleri
  1. İlgiliniizee teşekkür ederizz.


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir